Charitní služby Starý Knín
08.03.2008
Rozhlasový pořad ČRo Region – Farní charita ze Starého Knína na Příbramsku našla způsob jak zajistit práci pro ženy, které jinak zaměstnání hledají jen velmi těžko.
Ve Starém Kníně na Příbramsku našli způsob jak propojit službu pro staré a postižené lidi se zaměstnáváním žen po mateřské dovolené a v předdůchodovém věku. Jejich cesta je natolik unikátní, že s přednáškami o ní vyrážejí po celé republice. Teď se o ní můžete dozvědět z reportáže našeho kolegy Zdeňka Hejkrlíka.
Pásek začíná: …
Může se to zdát na první pohled trošku zmatené. Farní charita ze Starého Knína sídlí v Novém Kníně. A i když leží oba Kníny mezi Dobříší a Slapy, její působnost zasahuje od Štěchovic přes Neveklov a Dobříš k Hořovicím a dokonce až ke Kladnu. Přes čtyři stovky klientů, o které se stará kolem 70 žen. „Práce v sociálních službách je téměř typickou doménou žen a je na místě, že o staré a nemocné se starají především ženy.“ Vysvětluje vedoucí projektu Stanislava Krejčíková. „A právě maminkám po mateřské dovolené a ženám v předdůchodovém věku nabízíme možnost se v těchto službách uplatnit. My jim poskytneme zaměstnanecké zázemí, poskytneme jim vzdělání k tomuto druhu služby, pokud je samy nemají, a pak je můžeme v těchto službách velmi dobře využívat.“
Jaké služby konkrétně poskytujete?„Jako organizace jsme podle nového zákona o sociálních službách zaregistrováni k sedmi službám. Netýká se to jen služeb pečovatelských, aktivizačních a osobní asistence. Jako organizace máme i svůj vlastní azylový dům s cílovou skupinou pro rodiny v sociální nouzi.“
Když si představím, že bydlím někde na vesnici a chtěl bych u vás pracovat – mám šanci?„Určitě, ale záleží to na spoustě faktorů. Musíme přihlížet i na ekonomickou stránku. Vždycky, když se mi někdo takový ozve, že by rád u nás pracoval, a nebo zavolají lidé, kteří ještě nejsou klienty naší služby, vyjíždíme přímo na místě, jak to tam vypadá. Kolik klientů by tam bylo, kolik pracovníků je potřeba, aby se o ně staralo, jaká je možnost, aby tam vyjel někdo z našich stávajících pracovníků. Je potřeba posoudit, do jaké míry mají potencionální klienti možnost požádat si o příspěvek na péči. Pokud to s tou finanční stránkou není úplně dobré, zda by se našel někdo, kdo by na ně mohl přispět. Oslovíme rodinu, obecní úřad. Ale zkoumáme i stránku dostupnosti – jak se k těm klientům dostaneme, zda je možné jejich prostředí doma upravit bezbariérovým způsobem.“
Jsem starý člověk a bydlím někde na vsi úplně sám. Kolik mne bude Vaše služba stát?
„My pracujeme v intencích nového zákona o sociálních službách a tam je pevně stanoven sazebník. Vždycky, když s klientem sjednáváme službu, vždy ho předem seznamujeme s tím, kolik ho to bude stát, a on se samozřejmě může rozhodnout, které služby bude využívat. Jestli to bude třeba jen kombinovat. Poskytujeme třeba tzv. odlehčovací službu: stará se rodina a když už jsou ti lidé unaveni a potřebují si odpočinout nebo něco zařídit, nastupujeme my.“
Zajímavé ale je, že farní charita ze Starého Knína si nenechává své zkušenosti pro sebe. Nedávno třeba uspořádala přednášku o svých službách v Pardubicích
„Domníváme se, že myšlenka propojování obtížně zaměstnatelných skupin žen v sociálních službách není úplně nová, ale málokde ji aplikují, protože s sebou přináší obtíže. Když je dokážeme překonat, služby se poskytují docela snadno. Je to rozhodně lepší než v regionech, kde a priori vidí problém a řeknou: nejde to. My se snažíme vyjíždět do jednotlivých krajů, pořádat semináře na tohle téma a ukazovat, že až takový problém to není. A že v těch krajích je obrovský potenciál lidí, kteří by tyto služby potřebovali, a další obrovská skupina žen, které by tyto služby mohly poskytovat. Jde jenom o to tyto služby dobře zorganizovat buď u stávajících poskytovatelů, a nebo vybudovat organizace nové.“
Jak se zdá, patnáctileté zkušenosti farní charity ze Starého Knína mohou být dobrým návodem k tomu, jak vyřešit dva problémy najednou: péči o staré lidi na vesnici a zaměstnání pro řadu žen.