Lidé preferují domácí sociální péči o seniory
15.03.2008
Průzkum, který realizoval Sociologický ústav akademie věd ČR pod názvem „Problematika péče o seniory“ v březnu 2006, ukázal, že domácí péči pro seniory preferují dvě třetiny obyvatelstva. Pečovatelská služba ale není ve více než 62 % obcí zavedena. Nejčastěji uváděnou příčinou je rezervovaný postoj obcí k této problematice, každý druhý zastupitel obce stále prosazuje ústavní péči.
Příkladem, který pomáhá tento postoj změnit, je projekt „Rozvoj a reintegrace“ Farní charity Starý Knín. Od počátku pilotní akce zajišťuje péči pro čtyři stovky starých lidí přímo v jejich domovech a aktivně spolupracuje s 12 obcemi ve středočeském regionu. Jak vyplynulo z průzkumu, seniora mají doma dvě třetiny rodin. Další téměř třetina pak v širším příbuzenstvu nebo mezi známými. Obyvatel ČR ve věku 65 a více let bylo v roce 2004 14 %. Podle prognózy jejich podíl do roku 2025 vzroste na 21 %, v roce 2050 má dosáhnout 31 %.
Projekt Farní charity Starý Knín
Ke klientům v rámci projektu docházejí pečovatelky a osobní asistentky, jež se rekvalifikují z řad nezaměstnaných žen v regionech. Nejčastěji poskytují služby v podobě dovozu obědů, nákupu léků, úklidu v domácnosti nebo doprovodu k lékaři. V případech, kdy občané potřebují péče více, poskytují personální asistenci na více hodin. Za pomoci asistentek je o klienta postaráno přes den a rodinní příslušníci mohou v klidu chodit do práce. „Jsem moc ráda, že můžu být doma. Chodí sem za mnou pečovatelka Janička, ráno mě umyje, učeše mě a dojde mi nakoupit,“ pochvaluje si třiaosmdesátiletá paní Hermová, klientka Farní charity Starý Knín, středisko Petrovice.
Humánní a méně nákladné řešení
Domácí péče přináší humánnější a ekonomicky racionálnější řešení jak pro seniory a jejich rodiny, tak pro obce a stát. Staří lidé mohou díky tomu zůstat v okruhu svých blízkých a prožít podzim života v důvěrně známém domácím prostředí. Finanční prostředky, jež obec vloží do zavedení a dalšího rozvoje terénní sociální péče, jsou zároveň podstatně nižší než investiční náklady na výstavbu nových domovů důchodců a jejich provoz.
Projekt „Rozvoj a Reintegrace“ je tříletý komunitní projekt, jehož realizátorem je Charita Starý Knín, která se zaměřuje na pomoc starým, nemocným i jinak potřebným lidem. Působí od roku 1993 v rámci celorepublikové sítě farních, oblastních a diecézních charit. Projekt „RaR“ je spolufinancován Evropským sociálním fondem Evropské unie, z programu Iniciativy Společenství EQUAL a státním rozpočtem České republiky.
(Podle: Charita Starý Knín)
-ste-kk-