Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Hořovicích, Valdecká 408
268 01 Hořovice, podle zákona o sociálních službách §62, reg.číslo 5550618
Jmenovaná sociální služba je poskytována v souladu s aktuálním zněním zákona o sociálních službách 108/2006 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky 505/2006 v platném znění. Pracovníci Charity Starý Knín se řídí svým charitním etickým kodexem i ostatními pravidly v souladu s evropským právem a spolupracují s dalšími organizacemi, které mohou prospět členům cílové skupiny služby. Nabídku svých služeb aktualizují podle aktuálních potřeb uživatelů služby a jejich požadavků. Momentální kapacita služby je 15 dětí a mladistvých. Služba je poskytována zdarma.
kontakty: telefon 730 166 327; vedoucí služby PhDr. Martina Prýmová
email: prymova@email.cz
Ambulantní služba je pro uživatele dostupná od pondělí do čtvrtka od 12:30 do 17:30 hodin, v dopoledních hodinách a v pátek se v prostorách klubu uklízí a pracovníci v přímé péči zpracovávají dokumentaci a pracují na přípravě aktivit na další týden.
Terénní služba je dostupná pondělí a čtvrtek od 12:30 do 17:30 hodin
Poslání služby:
Posláním služby je pomáhat dětem a mládeži v sociální nouzi v souladu s principy křesťanské lásky.
Křesťanská láska se v sociální práci projevuje především ochotnou a laskavou službou všem bez rozdílu věku, pohlaví, rasy a náboženského vyznání. Jejím hlavním principem je: „pomáhej všem lidem tak dobře, jak chceš, aby bylo v nouzi poslouženo tobě.“
Principy služby:
Služby poskytované v NZDM jsou v souladu s etickým kodexem sociálních pracovníků a právními normami České republiky i Evropské unie. Hlavními principy jsou:
- možnost čerpat službu anonymně (uživatel si může zvolit přezdívku)
- bezplatnost (vstup do NZDM není zpoplatněn)
- adresnost – konkrétní služba pro konkrétního uživatele
- respektování práv uživatelů
- dobrovolnost – možnost volby (klient není nucen k zapojení se do probíhajících aktivit v NZDM)
- možnost požádat o změnu doprovázejícího pracovníka
- zapojení uživatelů do tvorby náplně i formy služby (uživatelé se aktivně mohou podílet na programu NZDM. Také mohou navrhovat a realizovat vlastní aktivity)
- zaručení rovného přístupu ke všem docházejícím uživatelům
- podpora vnitřní motivace a nezávislosti uživatelů na službě NZDM (působení na uživatele, posilování jeho sociálního začleňování, podpora rozvoje jeho schopností, rozhledu a samostatnosti).
Dlouhodobé cíle služby:
Podporovat vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Nabídnout mimoškolní aktivity a východně vzdělávací programy dětem, jejichž rodiče nemohou platiti tyto aktivity v jiných zařízeních.
Pomáhat zmírnit nebezpečí vyplývající z obtížných životních situací v rodinách.
Podporovat zdravý osobnostní rozvoj dětí a doprovázet je v prožívání vývojových krizí.
Spolupodílet se na přijetí morálních a etických hodnot v souladu s naší historicky podloženou kulturou.
Informovat o právech a povinnostech dětí ze sociálně slabých rodin pro snížení rizika společensky nežádoucích jevů.
Rozvíjet slovní a písemnou gramotnost dětí.
Krátkodobé cíle služby:
Služby NZDM jsou primárně preventivního charakteru a lze je plánovat a hodnotit podle tří základních oblastí:
- Vytvářet docházejícím uživatelům bezpečný prostor pro užívání služby v rámci skupinových volnočasových aktivit, individuálního i kolektivního sociálního poradenství a vzdělávacích činností. V roce 2019 chceme uskutečňovat nejméně 1xtýdně volnočasové aktivity spojené s pracovní terapií, jednou týdně výtvarné a vzdělávací aktivity přímo v zařízení, jednou týdně sportovní aktivity ( např. taneční, vaření) a také aktivity spojené s nějakým kulturním nebo duchovním zážitkem. Dále jsme k dispozici pro individuální práci a podporu během provozu zařízení podle přání a plánů uživatelů služby.
- Doprovázení a podpora uživatelů služby v období puberty a přechodu do dospělosti, pomáhající uživatelům nalézt adekvátní postoj ke svému životu a zodpovědnost za něj. V NZDM klademe důraz na podporu důvěry a vůle k životu, což znamená snahu rozvíjet přirozenou zvídavost, vedoucí k objevování perspektiv, s nimiž souvisí správná „self-identifikace“ ve společnosti. Během roku 2019 bychom chtěli být prospěšní nejméně 30 pravidelným uživatelům služby.
- Prevence výskytu nežádoucích společenských jevů a patologického chování mladistvých. Prostředky naplňující poslání služby jsou tematické programy a besedy, pohybové činnosti, intervenční, kontaktní a motivační rozhovory s pracovníky zařízení, krátké intervenční programy a aktivity upevňující vlastní identitu uživatelů služby. Plánujeme alespoň 4 přednášky nebo diskusní setkání na téma prevence kriminality. Pokud je ze strany uživatelů zájem o otázky víry a duchovní oblasti, máme k dispozici dobrovolníka – duchovního k individuálním rozhovorům i ke skupinové práci.
Komu poskytujeme službu:
Cílová skupina: věk 6-26 let
Jedná se zejména o děti, které se ocitají v obtížných životních situacích, které nedovedou řešit vlastními silami, např. rozpad rodiny, partnerské problémy rodičů, životní krize; šikanu, drobnou kriminalitu, vandalismus, násilnictví; izolovanost, neschopnost adaptace, neschopnost navázání kamarádských vztahů, nevyhovující hygienické podmínky, alkoholismus a kriminální činnost rodičů.
Prostředí a podmínky:
Nízkoprahový klub pro děti a mládež se nachází v centru Hořovic v kostele Farního sboru Českobratrské církve evangelické.
Jedná se o byt ve druhém podlaží domu Valdecká č. p. 408 v tomto rozsahu: vstupní chodba (pro odkládání šatstva); místnost č. 1 (pro pohybové a taneční aktivity klientů); interní chodba se samostatnými vstupy do kuchyně, na WC, skladové místnosti a pokoje č. 2. Pokoj č. 2 (společná místnost pro aktivity klientů) je průchozí do pokoje č. 3. (aktivity individuálního charakteru, poradenství, doučování, atd…). Kuchyň (pro přípravu teplých nápojů a pro nácvik pracovních dovedností – vaření) je průchozí do pokoje č. 4 (kancelář)a do koupelny. Celková výměra bytu činí 93 m2.
Prostory klubu jsou vybaveny jednoduchým funkčním nábytkem, televizí, počítačem s tiskárnou, notebookem, vybavením pro poslech hudby, základním nádobím, mikrovlnou troubou, varnou konvicí, společenskými hrami, fotbálkem, knihovnou – vše ve vlastnictví Charity Starý Knín.
Dále je k dispozici sdílená zahrada, kde budou v pracovních dnech do 17:30 probíhat venkovní akce, po dohodě s pronajímatelem případně i společné. Uživatelé služby se budou podílet na jednodušších a bezpečných činnostech při její údržbě (např. pravidelné sekání trávy včetně jejího odklizení mimo pozemek a pravidelná údržba zařízení instalovaného na zahradě, drobné zahradnické práce).
Činnosti poskytované uživatelům služby:
1. Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti:
Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti poskytujeme uživatelům s ohledem na jejich osobní schopnosti, zájmy a cíle. Jsou jim nabízeny činnosti realizované prostřednictvím dobrovolných aktivit v prostorách vybavených herními prvky, výtvarnými pomůckami, knížkami, nabídkou doučování, poradenství, atd… Tyto prostory slouží též k odpočinku a dávají časový prostor pro samostatné rozhodnutí ke konkrétní aktivitě. Při terréní formě můžeme tyto činnosti poskytovat na jiných místech neýž na adrese klubu.
2. Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:
Tato aktivita umožňuje dobrou orientaci ve vztazích k okolnímu společenskému prostředí. Realizuje se formou poradenství o dalších službách a činnostech jiných organizací nebo zprostředkováním účasti na akcí – besedy, kulturní a společenské akce. Terénní forma služby umožňuje tyto akce také pořádat a zvát na domluvená místa ostatní služby, spolky nebo jednotlivce, kteří chtějí při takových akcích pomáhat.
3. Sociálně – terapeutické činnosti:
Poskytování sociálně-terapeutických činností vede k udržení nebo rozvoji osobních sociálních schopností a dovedností, které podporují sociální začleňování. Jedná se o takovou míru podpory, aby uživatel služby připraven k jednání na úřadech, ve škole, u lékaře a k vyřizování dalších osobních záležitostí. Děje se tak formou poradenství. Tato forma podpory je realizovatelná mimo jiné i při společenských aktivitách – festivaly, vrstevnická setkání, prezentační akce služby, mimo prostory klubu. Tato aktivita je přímo předurčena k terréní práci. V rámci této aktivity se plánují také akce na zahradě včetně společné práce na její údržbě.
4. Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:
Aktivita se vyznačuje vysokou mírou přítomnosti doprovázející osoby a to především ve formě zprostředkování kontaktů a doprovodů k projednání obtíží uživatele služby ( pokud si doprovod vyžádá), pracuje se s blízkými osobami uživatele (pokud k tomu dá uživatel souhlas), doprovázející osoba pomáhá při vyřizování běžných záležitostí, ale také při psaní životopisů, motivačních dopisů či při zprostředkování práce nebo následného vzdělávání. Terénné práce v případě této aktivity je její nezbytnou součástí.
Hygienické zázemí:
Klub je vybaven toaletou s umývadlem s teplou i studenou pitnou vodou, odpadkovým košem, toaletním papírem, tekutým mýdlem a jednorázovými ručníky.