Dobří lidé ještě žijí
21.12.2007
O Vánocích by neměl být nikdo sám. S blížícími se svátky lidé otvírají svá srdce. Víc než polovina z nás jsme přesvědčeni, že o seniory by mělo být pečováno doma. Vyplývá to z výzkumu Sociologického ústavu AV ČR.
Přání ale někdy zůstávají jen přáními, bohužel realita je jiná. Mladí lidé se stěhují za prací do měst a o rodiče nebo prarodiče, kteří zůstávají ve svých domovech na venkově, nemohou pečovat.
Výhody pro obě strany
Řešení nabízí projekt Farní charity Starý Knín „Rozvoj a Reintegrace“, který se věnuje dvěma závažným sociálním problémům dnešní doby – špatné dostupnosti sociálních služeb pro seniory a nezaměstnanosti žen ve Středočeském kraji.
Projekt spolufinancovaný Evropským sociálním fondem Evropské unie nabízí možnost poskytovat terénní sociální služby opuštěným seniorům ve venkovských regionech. Zároveň vytváří nová pracovní místa pro ženy v těchto oblastech, které se uplatňují jako pečovatelky. Ženy mají příležitost nového profesního uplatnění, zvýšení odborné kvalifikace, osobního růstu a reintegrace do společnosti.
Inspirace i pro vás
Daniel Kroupa, spoluautor projektu „RaR“ k tomu dodává: „V současné době zaměstnáváme již přes 100 báječných pečovatelek, které se starají o 334 klientů, a projekt se dále rozvíjí. Nejdůležitější je teď pro nás šířit informace o tomto projektu mezi veřejností.
Na malých vesnicích je stále spousta starých lidí, kteří nevědí, že mají možnost využít pečovatelské služby doma, a zároveň maminek od rodin, kterým by zapojení do našeho projektu pomohlo ke zlepšení své životní situace.“
Z výzkumu provedeného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR „Problematika péče o seniory“ v březnu 2006 mezi 1 076 respondenty z celé ČR vyplývá, že na vesnicích rychle přibývá starých bezmocných lidí, kteří zůstali bez opory a pomoci mladé generace.
Zároveň však také vázne rozvoj sociálních služeb. Hrubým odhadem se v průměrné vesnici s 300 obyvateli nachází 20 občanů, kteří si nejsou schopni sami obstarat základní potřeby, jako je osobní hygiena, návštěva lékaře nebo nákup léků.
Pomůže i stát
Přitom je možné tyto potřeby pokrýt příspěvky, které sociálně potřební dostávají od státu.
„Naši klienti mají v průměru kolem 4.000 Kč měsíčně, které mohou využít pro pokrytí těchto výloh dle vlastního uvážení. Na rozdíl od stacionárních zařízení tak nabízí terénní pracovnice pouze ty služby, které klienti přímo vyžadují,“ říká vedoucí z Farní charity Starý Knín Stanislava Krejčíková.
Situace žen, hlavně žen po mateřské dovolené ve venkovských regionech je z hlediska pracovního uplatnění velmi obtížná.
Za případnou prací je nutné dojíždět, což při současné péči o děti není možné. Ve Středočeském kraji dosáhla míra nezaměstnanosti v měsíci září 4,4 %, z toho 57,6 % tvoří ženy.
V jednotlivých okresech je situace horší, například v okrese Příbram dosáhla míra nezaměstnanost 5,7 %, z tohoto 51,8 % tvoří ženy.
Udělejte něco pro druhé
Projekt „Rozvoj a Reintegrace“ je tříletý komunitní projekt jehož realizátorem je Charita Starý Knín, která se zaměřuje na pomoc starým, nemocným i jinak potřebným lidem.
Působí od roku 2003 v rámci celorepublikové sítě farních, oblastních a diecézních charit. Projekt „RaR“ je spolufinancován Evropských sociálním fondem Evropské unie, z programu Iniciativy Společenství EQUAL a státním rozpočtem České republiky.
Středočeský projekt je tak dobrým příkladem i pro ostatní. Vánoční svátky jsou tou nejlepší chvílí, kdy by se člověk mohl zastavit, zamyslet a zjistit, jak důležité je občas udělat něco pro druhé. Uděláte tím možná nejvíc sami pro sebe…
autor: Redakce
zdroj: Redakce